מחשבון משכנתא

מהו מחשבון משכנתא?

אנשים רבים נרתעים מעיסוק בתחומים פיננסיים, ובייחוד מהתעמקות במונחים מסובכים כמו "ריבית הפריים", "לוח סילוקין", "תמהיל משכנתא" ושאר מונחים מאיימים ועמומים. מאמר זה יסביר מהו מחשבון משכנתא, וכיצד תוכלו לחקור לבד לחלוטין על מסלול המשכנתא המתאים ביותר עבורכם.

מחשבון משכנתא

אם אתם מתכננים לקנות בית או דירה, סביר להניח כי זו ההוצאה היקרה ביותר שתעשו בכל חייכם. עם השנים, מדינת ישראל הולכת ומתייקרת. כעת, רכישת בית או דירה בישראל נראים בפני רבים כחלום רחוק. ישראלים רבים אשר לא מחזיקים בהון משפחתי לא יכולים לקנות דירה או בית ללא סיוע כלכלי, הלוואה או משכנתא.

עם זאת, ישנם מסלולי משכנתאות רבים אשר מעניקים ללקוחות שלהם רווחה מסוימת, באמצעות פריסת ההחזר לתשלומים רבים תוך שימוש בריביות נוחות. לשם כך, הלקוח צריך לזהות את צרכיו הייחודיים הרלוונטיים לבחירת משכנתא, כמו היכולת שלו להתחייב להכנסה קבועה לחמש עשרה השנים הבאות, האם הריבית הנוכחית במשק מתאימה למצבו הכלכלי וכן הלאה.

מחשבון משכנתא הוא כלי אשר ניתן באמצעותו לחשב את כל הפרמטרים הרלוונטיים ללקיחת משכנתא, על מנת לעמוד על מסלול המשכנתא הנכון ביותר עבורכם. למעשה, מחשבון משכנתא הוא אחד הכלים היעילים והמדויקים ביותר לחישוב המשכנתא הנכונה.

ככל שאתם שוקלים לקחת משכנתא, נמליץ לכם להיעזר במחשבון משכנתאות אשר יוכל לשקלל את כל השיקולים החשובים ולסייע לכם להגיע למסקנה הנכונה.

 

מחשבון משכנתאות – איך להשתמש?

על מנת להבין איך משתמשים במחשבון משכנתאות, ראשית עלינו להתעכב על מושגי יסוד בתחום המשכנתא:

תמהיל משכנתא

תמהיל משכנתא הוא הגורם המכתיב את גובה ההחזרים החודשיים, המשתנים בהתאם לתקופת המשכנתא, הצמדות למדד, גובה הריביות, ההפרשים של שערי מט"ח, גובהה של הקרן וכן הלאה. מדובר במשתנים רבים אשר מקשים על בעל המשכנתא להבין מה יהיה גובה ההחזר החודשי, ולשם כך נועד לוח סילוקין.

לוח סילוקין

לוח סילוקין, על אף שמו המאיים, הוא בסך הכל טבלה אשר מפרטת את אופן החזר המשכנתא – כיצד יתחלקו תשלומי הריבית והקרן מדי חודש, מה יהיה הצפי של ההחזר החודשי וכן הלאה. חשוב לדעת שיש מספר לוחות סילוקין (שפיצר או גרייס, למשל) ומומלץ להיעזר במחשבון המשכנתא תוך חישוב באמצעות לוחות סילוקין שונים.

ריבית הפריים

ריבית הפריים נקבעת על ידי כל בנק ומשמשת כבסיס לתמחור עסקאות, כמו משכנתא. באמצעות מחשבון משכנתאות ניתן לחשב את ההחזרים החודשיים המשתנים בהתאם למדד ריבית הפריים.

איך מחשבים?

ישנם מספר פרמטרים שעליכם למלא במחשבון במשכנתא על מנת לקבל את תמונת המצב המלאה. ראשית, יש להגדיר את משך תקופת ההלוואה. נסו לזהות באמצעות המחשבון מהו הפרק זמן המתאים ביותר עבורכם לצורך החזרת ההלוואה, כך שתוכלו לחיות ברווחה כלכלית אך גם לסיים לשלם על המשכנתא בהקדם האפשרי.

מומלץ למלא מספר סוגים של תמהיל משכנתא על מנת להשוות ביניהם והמסלולים השונים שהם מציעים. לצד זאת, מומלץ להשוות בין לוחות סילוקין שונים על מנת להבין את גובה ההחזר החודשי באופן המעמיק ביותר. בנוסף, יש להזין את אחוז הריביות, וכמובן – את הסכום הרצוי לסילוק.

ישנם פרמטרים "מתקדמים" יותר אשר אולי עשויים לסבך את המשוואה, אך בהתאם לכך יכולים להפוך את התוצאה לבהירה יותר ולסייע לכם לחזות את כל האפשרויות. למשל, ביכולתכם לחשב גם ריביות משכנתא גבוהות יותר, על מנת להתכונן למצב בו תאלצו להחזיר סכום חודשי גבוה יותר.

כמו כן, עליכם לקחת בחשבון את כל ההוצאות הכרוכות בלקיחת משכנתא: רישום במרשם האוכלוסין (הידוע גם כ"טאבו"), ביטוח מבנה וביטוח משכנתא, הצהרת רכישה לרשות המיסים וכן הלאה.

האם מחשבון משכנתא מתאים לי?

באופן חד וחלק, מחשבון משכנתא מתאים לכולם. מחשבון משכנתאות מאפשר לכל אדם להכיר טוב יותר את עולם המשכנתאות, ולפנות אליו בצורה משכילה יותר. באמצעות מחשבון משכנתא, תוכלו להבטיח כי אתם בוחנים את כל האפשרויות לרכישת בית, כך שתגיעו למעמד הרכישה מוכנים ככל האפשר.

אם הינכם חשים כי מחשבון משכנתא "גדול עליכם", או שאינכם מסתדרים עמו, אל תהססו לפנות למומחה בתחום המשכנתאות אשר יוכל לתרגם לכם את המונחים והמספרים השונים לשפה שאתם מבינים, כך שהבחירה שלכם במסלול המשכנתא תהיה הבחירה שתאפשר לכם ולמשפחתם את הרווחה הכלכלית המקסימלית במסע שלכם בדרך לבית משלכם.

רוצים שנחזור אליכם?

השאירו פרטים