שיתוף

דירות מפוצלות

האם אפשר לקבל משכנתא לדירות מפוצלות?

דירות מפוצלות הפכו פופולריות יותר ויותר. עם זאת, הלוואות משכנתא לדירות מפוצלות אינן נפוצות באותה מידה. ניתן למצוא דירות מפוצלות יותר בערים עם צפיפות אוכלוסין גבוהה ושטח מוגבל. הן משמשות גם באזורים עירוניים שבהם עלות בניית יחידה נוספת גבוהה מדי. ניתן ליצור דירות מפוצלות עם מגוון חומרים, אך לרוב הן עשויות מלבנים, בטון, עץ או פלדה. בישראל אין חוקים האוסרים על בניית דירות מפוצלות. עם זאת, רשויות הבנייה רשאיות לסרב לאשר בנייה או לבטל רטרואקטיבית בנייה מאושרת אם ימצאו כי תכנית הבנייה מפרה את תקנות התכנון.

ישנן סיבות רבות מדוע תרצו לפצל את הדירה שלכם למספר יחידות ולהשכיר אחת מהן. אולי אתם מחפשים הכנסה נוספת, או אולי יש לכם בני משפחה שגרים איתכם שזקוקים למרחב משלהם. הדרך הטובה ביותר לקבל משכנתא על הדירה המפוצלת שלכם היא בקבלת אישור מראש להלוואה. לאחר מכן, הבנק ייקח אתכם בתהליך של מציאת אפשרויות ההלוואה הטובות ביותר שאתם זכאים להן בהתאם למצב הדירה שלכם. משכנתא היא הלוואה שאתה לוקח בבנק או במוסד פיננסי אחר. כאשר אתה מקבל משכנתא, אתה לווה כסף מהמוסד כדי לקנות את הנכס שלך או לשלם חוב כלשהו.

מהי דירה מפוצלת?

דירה מפוצלת היא סוג של נכס עם שתי יחידות מגורים נפרדות או יותר. במקרה זה, היחידות מופרדות בדרך כלל על ידי קיר משותף. זהו סוג נכס נפוץ עבור אנשים המתגוררים באזורים עירוניים עם שטח מוגבל. הוא נפוץ מאוד גם בבניינים ישנים שאינם ניתנים לשיפוץ בשל אילוצי העלות והגודל. ניתן ליצור דירה מפוצלת על ידי הוספת חדר נוסף או הרחבת יחידה קיימת לשתי דירות נפרדות. סידור הדירות המפוצלות הנפוץ ביותר הוא בית חד משפחתי עם יחידה אחת בקומה הראשית ואחת בקומה השנייה. ניתן למצוא אותו גם בבתים רב-משפחתיים שבהם לכל יחידה יש כניסה פרטית משלה וגרם מדרגות לקומה הראשית, או במקרים מסוימים, מעלית.

האם דירה מפוצלת היא חוקית?

בישראל אין חוק ספציפי לדירות מפוצלות. עם זאת, ישנן כמה תקנות המסדירות נכסים כאלה ועוזרות לקבוע אם ניתן לבנות אותם באזורים מסוימים במדינה. החוק הישראלי מאפשר פיצול דירה, אך רק בתנאים מסוימים. החוקים מורכבים ושונים בהתאם למי שואלים, ולכן יש הרבה גורמים שכדאי לקחת בחשבון לפני שתחליטו אם סוג נכס זה מתאים לכם. בישראל מותר לפצל דירה לשניים. עם זאת, החוק אינו מאפשר למשכיר לבקש חלק מהשטחים המשותפים בתמורה לתשלום דמי שכירות נוספים. מותר לחלק דירה לשתי יחידות או יותר ולכל יחידה תאכלס דייר או דיירים נפרדים. זה לא חוקי לבקש שכר דירה נוסף תמורת גישה לאזורים משותפים כמו מטבח או סלון. אם דייר אחד עוזב את יחידתו, ניתן להחליפו רק על ידי מישהו שיסכים לשלם את אותו המחיר כמוהו.

איך אפשר לקבל משכנתא על דירה מפוצלת?

ניתן לקבל משכנתא על דירה מפוצלת אך היא בראש ובראשונה צריכה להיות בעלת היתר בנייה ומאושרת בפני כל הגורמים הנחוצים. האפשרות הראשונה היא להגיש בקשה למשכנתא בבנק האישי שלכם. יהיה עליכם לספק הוכחה להכנסה, כגון תלושי שכר והוכחת עבודה, כגון מכתב מהמעסיק שלך המאשר שאתה עובד שם. אם הבנק שלכם לא מציע משכנתא לדירות מפוצלות, אז אתם יכולים לשקול לקבל משכנתא עם מלווה חוץ בנקאי. זה בעצם אומר שאתם בוחרים לדלג על השלב בו אתם ניגשים לבנק שלכם לקבל משכנתא ועוברים למלווה שאינו קשור לבנק אך עוסק בפיננסים ובפרט במתן משכנתאות לדירות מפוצלות.

כאשר אתם מנסים לקבל משכנתא לדירה שלכם, תצטרכו לקחת בחשבון את הדברים הבאים:

1. אם יש לכם משכנתא לדירתכם, האם ניתן לקבל משכנתא על החצי השני של דירתכם?

2. מהם היתרונות והחסרונות בקבלת משכנתא על שתי הדירות?

3. האם ניתן לקבל משכנתא על שתי דירות באופן חוקי?

4. איך התהליך עובד?

5. מהן החלופות לקבלת משכנתא לשתי דירות?

6. מהן הדרכים האחרות שבהן אנשים קיבלו משכנתאות במצב זה?

7. איך תוכלו לברר יותר על נושא זה אם אתם לא בטוחים אם זה אפשרי או לא?

האם משכנתא על דירה מפוצלת עולה יותר?

התשובה לשאלה זו תהיה תלויה בריבית המשכנתא, גודל הדירה וכמה זמן יעבור עד לפירעון ההלוואה. זה גם חשוב לדעת מה ההבדל בין משכנתא על דירה כאשר הדירה מחולקת לשתי יחידות. ככלל, רכישת משכנתא על נכס מחולק עולה יותר ממה שהיה עולה אם הנכס לא היה מחולק. חלק מהסיבות לכך הן כדלקמן:

1. המשכנתא תהיה יקרה יותר כי צריך לשלם על שתי היחידות במקום על יחידה אחת בלבד,

2. מחיר הרכישה יהיה גבוה יותר כי צריך לשלם על שתי היחידות במקום רק על יחידה אחת וגם כי צריך לחלק להעלות את מחיר הרכישה בין שתי משכנתאות.

3. ייתכנו מסים נוספים שמגיעים עם רכישת שתי משכנתאות במקום אחת.

אילו גופים יכולים לתת משכנתאות?

הלוואת משכנתא היא תהליך הכרוך ברמת סיכון מסוימת. מסיבה זו, המלווים בדרך כלל דורשים מהלווים צורה כלשהי של בטחונות או חסכונות כדי לכסות את הסכום שהם לווים. סוג זה של בטוחה נקרא ערבות משכנתא. שלושת סוגי הגופים שיעניקו משכנתאות הם הממשלה, מלווים פרטיים וארגונים ללא מטרות רווח. משכנתא היא הלוואה המאפשרת לכם ללוות כסף ממוסד פיננסי. כדי להיות זכאים למשכנתא, עליכם להראות שיש לכם מספיק הכנסה ונכסים. לאחר מכן המלווה יעריך את היסטוריית האשראי שלכם ואת יכולתכם להחזיר את ההלוואה.

חשוב שתבינו את ההבדלים בין סוגי המשכנתאות האלו לפני שאתם מגישים בקשה למשכנתא כזו, שכן הדבר יכול להשפיע על התשלומים החודשיים שלכם או על עלות ההלוואה הכוללת לאורך חיי ההלוואה. ניתן למצוא סוגים שונים של חברות מימון במדינות שונות. הסוג הנפוץ ביותר של חברת מימון הוא בנק. עם זאת, סוגים אחרים של חברות מימון כוללים חברות אשראי, חסכונות והלוואות וחברות משכנתאות. ישנן חברות רבות שיכולות לספק משכנתאות ללקוחותיהן. עם זאת, יש כמה חברות שמספקות משכנתאות כבר למעלה מ-40 שנה. חברות אלו עשויות להציע את שיעורי המשכנתא הטובים ביותר וגם לספק את שירות הלקוחות הטוב ביותר.

האם כדאי לקבל ייעוץ משכנתאות בנושא דירות מפוצלות?

יועץ משכנתאות הוא אדם המציע ייעוץ בנושא משכנתאות ועוזר לאנשים להחליט איזה סוג משכנתא עליהם לקחת וכמה עליהם ללוות. יועצי משכנתאות עובדים בדרך כלל עם בנקים, מוסדות פיננסיים או מוסדות אחרים המעניקים הלוואות כדי להעניק את מומחיותם בתחום המשכנתאות. יועצי משכנתאות גם מספקים ייעוץ לצרכנים לגבי תהליך רכישת דירה, לרבות תוכנית ההלוואות הטובה ביותר לצרכיו של לווה ספציפי. הם עשויים גם לסייע בבעיות אשראי ויכולים לספק הנחיות לגבי סוג הלוואה שיכול להתאים למצב הפיננסי שלהם.

איפה ניתן למצוא יועץ משכנתאות עבור דירה מפוצלת?

יש הרבה יועצי משכנתאות שתוכלו למצוא באינטרנט. בדרך כלל יש להם אתר משלהם ויספקו לכם את פרטי הקשר. אתם יכולים למצוא אותם גם בדפי מדיה חברתית כמו לינקדין וטוויטר. יועצי משכנתאות יכולים להיות יועצים פנימיים של הבנק ויכולים להיות חוץ בנקאיים. הם תמיד יהיו בקשר ישיר עם המתרחש בעולם הפיננסי הישראלי בהקשר המשכנתאות ואיזו משכנתא תהיה הנכונה ביותר עבורכם. אתם יכולים לשאול חברים או משפחה אם הם עבדו בעבר עם יועץ משכנתאות ואם לא, אתם תמיד יכולים לחזור לאינטרנט ולחפש המלצות על יועץ משכנתאות אמין.

מאמרים קשורים

לקביעת פגישת ייעוץ

תנו לנו לחסוך לכם בזמן השאירו שם + עיר + טלפון ואת השעה שהכי נוחה לכם ליצירת קשר

054-3333149

לקביעת פגישת ייעוץ

תנו לנו לחסוך לכם בזמן השאירו שם + עיר + טלפון ואת השעה שהכי נוחה לכם ליצירת קשר

054-3333149

רוצים שנחזור אליכם?

השאירו פרטים